Niečo zaujímavé – Zrná Peaberry!

Peaberry (alebo Moka) káva je jedinečný druh kávy, pretože jej čerešňa má vo vnútri len jedno zrnko, a preto je tvar tejto kávy ako hrášok a tak ju nazývame Peaberry!

Možno sa pýtate, či káva Peaberry chutí inak ako ostatné kávy a máte pravdu! Obyčajne milovníci kávy popisujú kávu Peaberry ako hutnú a zároveň intenzívnu, často má rozvinutejšiu chuť, koncentrovanú a ešte sladšiu. A keďže je menšia ako bežné kávové zrno, ma menšiu plochu na praženie, výsledkom čoho je káva s menšou kyslosťou a menšou horkosťou.

Na druhej strane, keďže čerešňa má vo vnútri len jedno zrno, bude v káve Peaberry viac kofeínu. Je tiež aromatickejšia ako bežné kávy.

Peaberry sú považované za anomálie a nie za chyby v klasifikácii kávy.

Ako tip môžeme navrhnúť pražená kávu zomlieť na jemno aby sa ukázal v šálke lepší výsledok! Berúc do úvahy špecifické vlastnosti Peaberry, jemné mletie zvýrazňuje jeho jedinečnú paletu chutí.

Peaberry možno nájsť v mnohých krajinách, ako je Tanzánia, Keňa, Kostarika a Brazília, ale to neznamená, že je ľahké si túto kávu kúpiť. Odhaduje sa, že tento druh zŕn predstavuje 5 až 10 % úrody. To je dôvod, prečo Peaberry môže byť niekedy drahšie ako iné kávy.

Peaberry má 3 rôzne veľkosti zrna a sú rozdelené nasledovne:

Veľké zrno Moka: 11, 12 a 13.
Stredné zrno Moka: 10.
Moka Fine zrno: 9 a menej

Do Európy sa vyváža len veľké zrno Moka, zatiaľ čo v Brazílii sa menšie zrná používajú na domácom trhu na mletú kávu.

Zdieľať